Biri Mutlu Ol Dedi!


Mutlu olmak zor mu? Nefes almak bir mutluluk değil mi? Gibi basit bir genellemeyle konuya giriş yapabiliriz sanırım… - ki yaptım bile fark etmediniz sanmıyorum : )
Adamın biri hiç üşenmemiş bilge adam sıfatına haiz bir kimlikle birazdan göreceğini yıldız imleriyle süslediğim mutluluk şartlarını sıralamış: Şimdi içinizden …”hımmm eeee” dediğinizi duyar gibi oluyorum ve aşağıda sıfatı bir önceki cümlemle sabit mutluluk şartlarını okumaya sizleri sevk ediyorum:
1- Asla demeyiniz [asla asla demeyiniz:)]!
*******
2- ´´Ama´´ ve ´´fakat´´ demeyiniz!
*******
3- ´´Fark etmez´´derseniz yalan söylemiş olursunuz, her şey fark eder.
*******
4- Hiç bir cümlenizin fiili ´´mış,miş´´ veya ´lar,ler´´ veya ´´mişler,mışlar´´ veya ´larmış,lermiş´´le bitmesin, bunlar sizin bilmediğiniz ve görmediğiniz ,başkasının anlattığı eylemledir ve bunlara göre hareket hem size hem karşınızdakine zarar verir.
*******
5- Başkasının yerine düşünmeyin!!
*******
6- Başkasının yerine karar vermeyin!!
*******
7- Bencilce yaşayın, zaten insan bencildir ve kendisi için yaşar,aksini söyleyip veya düşünüp kendinizi kandırmayın,böylece kim olduğunuzu ve nerede olduğunuzu bilirsiniz. Başkalarına daha az zarar vermiş olursunuz.
*******
8- Pozitif düşünce ile yaklaşın konulara (yapacağım, başaracağım gibi), ama bu Pollyanna´cılık olmasın.
*******
9- Asla vazgeçmeyin.
*******
10- Geçmişi yargılamayın, bir şey kazanamazsınız sadece tecrübe olarak faydalanın ve mutsuzsanız tekrar etmeyin!
*******
11- Mutlu olmak ve ilerlemek için yaşanan şeyleri tekrar yaşamayın,yaşanmışlardan faydalanın(ateşin el yaktığını öğrenmek için elinizi ateşe sokmaya gerek yok,etrafınıza bakmak ve okumak yeterlidir)
*******
12- Kendinize ve etrafınızdakilere, insanlara güvenin onları sevin!
*******
13- Genelleme yapmayınız!(bütün erkeler veya kadınlar gibi)
*******
14- Siz hissettiğinizi yaşayın, varsın dünya beğenmesin siz beğeniyorsanız yeterlidir.
*******
15- Bir anı yaşamak için yıllar harcamak başarısızlıktır, başarı bir anda yılları yaşayabilmektir. *******
16- Ben hep veriyorum, almıyorum demeyin, sadece verirseniz,vermeyi bilmediğinizden o hiç bir yere gitmez. Almasını bilmeyen veremez, vermesini bilmeyen alamaz, ağlamasını bilmeyen gerçekten gülemez, üzülmesini bilmeyen sevinemez. Her şeyin dengesi vardır.
*******
17- Ve karar verin,şu an sizinde yeni bir hayata başlama anınız olsun bu karar!!
….hımmm bu maddelerin hepsi alıntı anladınız zaten…. Şimdi sonuç ne olabilir… Şu ki; kabul edin etkilendiniz… Yada etki demeyelim bir şöyle kendinizi sondaki kadar etkili bir karar gerekçesi olmasa da birkaç soru sorar buldunuz… Ya da bir süzgeçte süzer buldunuz : )
Şimdi ben kendimi o süzgece koyduğumda hepsi bende mevcut gibi duruyor… Ama şöyle ki ben mutlu değilim… Ya da felsefe yapmanın sırası mı bilmiyorum ama Mutluluk nedir? Sorusu mu sorulmalı bu metin süzgecinden sonra… En iyisi küçük şeylerden mutlu olmak bence karar verdim… Ve kesinlikle daimi bir mutluluğa ulaşma duasında bulunmaktan vazgeçmek… Yok öyle bir şey… Evlendin daha hiç bir şeyden haberin yok (hiçbir şeyden kastım: elektrik,su,doğalgaz,kira ya da ev taksidi, yorgun adam psikolojisi, kaprisli kadın anatomisi v.s) gelin arabasının arkasına “mutluyuz” yaz… Hadi ya dünyanın en büyük yalanı… Hangi zamanda mutlusun? Nasıl bir genelleme… Düğün anı desen dünya borca girdin bir kızla yada bi adamla yuva kurup çoluk çocuğa karışıp annenleri mutlu edicen diye…. Nasıl mutluluukkk buuu? Tekrar sorarım size: ) Bende sanki evlilik başımdan geçmiş gibi konuştum ama mantık sabit değil mi?
Mutluyum…mutlusun….Mutlu olsun herkes temennim…Ben ki bir insanı yalan da olsa mutlu etmek sonucu için “sevin yalan söylemeyi “ diyenim… Ne olursa olsun şu hayattan tek isteğim ben olmasamda mutlu olsun herkes hep mutlu hep umutlu: )))
Bu mutluluk kavramının tahlillerinden ve de kulağını çıtlatma sıklıklarından sonra ehemmiyeti yüksek inanç,güven ve ümit kavramlarını tanımlarla paylaşmak istiyorum yine bi alıntıdan sizlerle…Bu sefer kesik çizgiler ayraç görevini üstlenmiş durumda iyi seyirler… Unutmamanızı ister bu özi biri mutlu ol dedi...
Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. Bütün koy ahalisi toplandı. İçlerinden birinde semsiye vardı.
Bu İNANÇTIR
--------
Babalar bebeklerini havaya hoplatır, çocuklar gülmekten bayılır. Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onu tutacaktır.
Bu GÜVENDİR
--------
Yatağımıza girerken yarın uyanıp yaşamaya devam edeceğimize dair teminatımız yoktur. Ama yine de ertesi güne dair planlar yaparız.
Bu ÜMİTTİR
--------

2 di (yorum):

  • Selçuk Tüfekçi | 24 Temmuz 2009 13:54

    Bu kurallara hayatımızda yer verdiğimizde gerçekten güzel şeyler oluyor mutlu oluyoruz kimi zaman... ama birileri her zaman size garip garip bakacaktır(14. kuralı unutmamak gerekir o zaman)

  • yazmak ya da yazmamak... | 11 Ağustos 2009 23:47

    mutluluk sanki nerde aradığımıza da bağlı birz.. tüm bunları yapınca mutlu olacaksam hemen başlayım ..insan mutsuz olduğunda karşısına çıkan seçeneklere inanmak ve güvenmek ister öylede yapar. her çareye başvurur. geriye bakmak istemez. denemekten ne zarar gelirki diye düşünür.ulaşınca mutlu olacağımı hayal ettiği şey hakkında aslında bukadar emin olmamak gerek.nerden bilebilirizki oşeyin şimdiki mutsuzluğumuzdan daha fazla bir mutsuzluk yaşatmayacağını?

About this blog

Düçar =yakalanmış
Biteviye =monoton
Deruni =içten
İzafe =göreceli
Tazammun=kapsama
Tasallut =musallat olma
Mütecanis =homojen
Epigram =nükteli şiir
Vuzuh =açıklama
Muğlak =sonucu belli olmayan
Devinim =hareket
Erat =erler
Hedonist =hazcı
Dehliz =koridor
İştiyak =özleme
Muhayyile=hayal gücü
Süveyda =kalpteki gizli günah
Mutedil =ılımlı
Meczup =deli
Tekellüf =mükemmel
Muteber =saygın
Müstear =takma
Zelil,nebi =ar
  • Can umut kapısına sıkışmış gönül tortusu; sana kalan tozu toplamak bazen................. bazende toz olmak kapı yüzüne vurulmadan....

KELİME YIĞICISI'NDAN DÖKÜLEN KELİME YIĞINLARI İŞTE........DEVAM........

  • .....tükenmeyen eylemlerin kuklası konumunda sürüncemede bir hayat benimkisi..........
Hayatta küçük köşeciklerim var...sevenlerimin yüreğinde yaşama sebebim olan...ve birkaç köşem var kalemime ışık tutan beni köşe yazaN'ı yapan....

benim tabu kanunlarım var, dogmatik inançlarım, kısır arzularım, gömülesi yalnızlığım.... Bütün kelimeleri gelişigüzel harcayıp dolu dizgin saçmala hissiyatıyla çevrili sözlerim...kansızım...zansızım...yansızım...ama hâla cansızlar arasına alınmadı adım

Kelime Yığıcısı'nın Listesi

Kelime yığıcısı'nın duası: Allahım değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasıdaki farkı ayırt edebilme sağduyusu ver.=Amin=
Bu gadget'ta bir hata oluştu