Bir Şimşek Vefa -köşe yazım


Bir varmış bir yokmuş.. Cefa ile Vefa adında ikiz kardeş varmış………………

Sizce Cefa ile Vefa’nın bir harf değişimiyle uyumlu olması bir tesadüf müdür? Peki “C” harfinin alfabenin baştan üçüncü harf olması ile “V” harfinin alfabenin sondan üçüncü olması?
Peki vefa borcu olduğu halde ödemesini bilemeyenlerin cefa çekmek zorunda kalmasının verdiği anlam ilişkisi?
Peki cefanın sefa ile zıt anlamlı olması ve yine bunlarında arasında sadece bir harfin değişikliğe uğraması…. gibi.
Neyse ismi lazım değil kelime oyunları ile komik duruma düşen parti liderlerine benzemek istemem. Bugün size bir masal anlatalım ve hadi hep birlikte tekrar baş paragraftan alalım.


…………Cefa asık suratlı, mutsuz, ruhsuz ve de yalnız bir çocuk iken Vefa da bunun tam tersi güler yüzlü, neşeli ve sürekli şiirler okuyan, şarkılar söyleyen ve bir çok arkadaşı olan hiç yalnız kalmayan bir çocukmuş. Cefa’nın normalde Vefa’yı kıskanması gerekirken hiç kıskanmazmış. O Vefa’dan daha çok Vefa’nın en yakın arkadaşı Sefa’yı kıskanırmış. Sefa da tıpkı Vefa gibi çok neşeli bir çocukmuş ancak kibirli tavırlarıyla çevresi tarafından pek sevilmezmiş. Cefa gibi sessiz sakin çocuklar ile dalga geçer, alay eder , tıpkı Noel baba gibi “hoh hoh hoh” gülermiş.

Halbuki bir çocuk kahkahası bir savaşı durdurmaya bedeldir ve bir çocuk gerçekten gülse ağlayan herkes susabilir o gülmenin neşesiyle.
 
Ama Sefa mizahı büyük oynayan bir tiyatro sanatçısı gibi neşesi yerinde ve keyfi kilometrelerce öteden hissedilen bir portre çizermiş. Bu yüzden herkes onu kıskanır ve onun yerinde olmayı istermiş.
Bir gün Vefa ile Sefa sokakta oyun oynuyorlarmış. Cefa yine kıskançlıkla bir evin köşesinden onları seyir ediyormuş. Sefa gökyüzüne bakmış ve iç geçirmiş ve o sevimsiz kahkahasını atmış. Sefa’yı güldüren ise (kendi yorumuna göre) kuşların bu soğuk kış gününde hala uçarak özgürlüğünü ispat etmesindeki inatlarıymış.

Sefa onların bu yaşam mücadelesini bir nispet olarak yorumlamış ve tıpkı insanoğlunun başarılı insanı hor görüp içinden küfretmesi gibi hor görmüş kuşları ve dalga geçerek gülmüş işte. Bunun üzerine Vefa ne olduğunu sormuş ve Sefa, Vefa’nın kuşlara karşı hoşgörülü davranacağını bildiğinden hiç içindeki bu duygudan bahsetmemiş. “hadi gökyüzüne taş atalım en yukarı kim atarsa o kazansın!” demiş. Vefa; “ya birinin evine ya da Allah korusun camına gelirse? Olmaz ben bu oyunu sevmedim, oynamayalım” demiş. Sefa daha önceki oyunlarda Vefa’nın sözünü dinlediği günü hatırlatarak bu oyunu onun arzusuyla oynamasının bir borç olduğu konusunda ısrar edince Vefa dayanamamış ve oynamaya başlamışlar.
Bir taş, İki taş, Üç taş derken taşlardan biri kuşlara gelmiş ne yazık ki! Hem de taşı atan oyunu oynamayı hiç istemeyen Vefa imiş. Kuş gelen taşın verdiği acı ile yaralanmış ve yere düşmüş, acı içinde ötmeye çalışıyormuş. O sırada gök yarılmış ve şimşek çakmış kara bir bulut Vefa ile Sefa’nın üstüne gelerek haykırmış: “Çocuklar n’aptınız da zavallı kuşu bu hale getirdiniz? “ demiş. Vefa göz yaşları içinde “taş geldi ama inanın istemeden oldu” demiş. Kara bulut çok kızmış ve kapkara olmuş. Vefa çok korkmuş bunu gören ve oyunun başından beri onları izleyen Vefa’nın ikizi Cefa ortaya atılmış ve kara bulut’a dönerek: “ ben yaptım demiş. Kuşa taşı ben attım” bunun üzerine Vefa çok şaşırmış Sefa da tıpkı o kuşlarla geçtiği dalga gibi dalga geçer şekilde gülmüş.”ho ho ho”

Sonra Cefa suçu üstlendiği için kara bulut onun üzerine bir şimşek çakmış ve Cefa hayatının sonuna kadar acı çekmekle cezalandırılmış. Vefa’da Cefa’ya çok büyük bir borcunu ödemeye çalışarak. Sefa ise tüm bunlardan sonra Vefa ile arkadaşlığını kesip hayatını sefa içinde sürmeye devam etmiş.

Kıssadan hissesi yok bu hikayenin…. 

Nasıl anlamak istiyorsanız okuma zevkinize hediye…


http://www.degisenkocaeli.com/tr/kocael.asp?x=5&mrc=73774&t=1&mrc2=51

0 di (yorum):

About this blog

Düçar =yakalanmış
Biteviye =monoton
Deruni =içten
İzafe =göreceli
Tazammun=kapsama
Tasallut =musallat olma
Mütecanis =homojen
Epigram =nükteli şiir
Vuzuh =açıklama
Muğlak =sonucu belli olmayan
Devinim =hareket
Erat =erler
Hedonist =hazcı
Dehliz =koridor
İştiyak =özleme
Muhayyile=hayal gücü
Süveyda =kalpteki gizli günah
Mutedil =ılımlı
Meczup =deli
Tekellüf =mükemmel
Muteber =saygın
Müstear =takma
Zelil,nebi =ar
  • Can umut kapısına sıkışmış gönül tortusu; sana kalan tozu toplamak bazen................. bazende toz olmak kapı yüzüne vurulmadan....

KELİME YIĞICISI'NDAN DÖKÜLEN KELİME YIĞINLARI İŞTE........DEVAM........

  • .....tükenmeyen eylemlerin kuklası konumunda sürüncemede bir hayat benimkisi..........
Hayatta küçük köşeciklerim var...sevenlerimin yüreğinde yaşama sebebim olan...ve birkaç köşem var kalemime ışık tutan beni köşe yazaN'ı yapan....

benim tabu kanunlarım var, dogmatik inançlarım, kısır arzularım, gömülesi yalnızlığım.... Bütün kelimeleri gelişigüzel harcayıp dolu dizgin saçmala hissiyatıyla çevrili sözlerim...kansızım...zansızım...yansızım...ama hâla cansızlar arasına alınmadı adım

Kelime Yığıcısı'nın Listesi

Kelime yığıcısı'nın duası: Allahım değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasıdaki farkı ayırt edebilme sağduyusu ver.=Amin=
Bu gadget'ta bir hata oluştu